Ucuz ofis mobilyası almamanız için 5 somut neden

19 Nisan 2020

Ucuz ofis mobilyası almamanız için 5 somut neden

Biliyoruz; kaliteli mobilyalar bu kadar pahalı, ucuz ofis mobilyaları ise bu kadar güzel görünürken kendinizi onları almamanız gerektiğine ikna etmek oldukça zor. Ancak unutmayın ki ucuz ofis mobilyalarının sağlığınızı tehdit etmek, zamanından önce eskimek ve sizi yarı yolda bırakmak gibi kötü alışkanlıkları var. Kısa süre içinde aynı mobilyayı yeniden satın almanız nedeniyle astarın yüzünden pahalıya gelmesi ve mobilya mağazalarına yapacağınız ziyaretlerle o değerli vaktinizi boşa harcamanız da cabası...

Ucuz suni deri kullanımı gevşek minderler ve kalitesiz plastik, ofisinizin bakımsız ve iyi yönetilmeyen bir yer gibi görünmesine sebep olur.

Ucuz ofis mobilyası denince aklımıza çoğunlukla sıkıştırılmış kağıt ya da suntadan yapılan, kaplama ya da ahşap kaplama, demonte mobilyalar geliyor. Hafiflik, gerektiğinde demonte edilip tekrar kurulabilme, kolay taşınma -tabii taşınmaya dayanabilirlerse- ve diğer mobilyalarla kolaylıkla kombine edilebilme gibi özellikleri olduğundan ofislerde genellikle bu tür ucuz büro mobilyası tercih ediliyor. Ancak bu, kısa vadede akıllıca gibi gözükse de uzun vadede hiç de doğru bir tercih değil. Ofis mobilyasını uzun dönemli bir yatırım aracı olarak görüyorsanız hem daha sürdürülebilir hem de daha dayanıklı mobilyalara yönelmenizi ve ucuz ofis mobilyalarından uzak durmanızı öneriyoruz. Hem bunun için somut nedenlerimiz de var.

Görüntü her şey değil
Kabul ediyoruz; bu hafif ve modern görünümlü ucuz ofis mobilyalarının çekimine kapılmak hiç de zor değil. Ancak kutudan ilk çıktıklarında şahane görünüyor olsalar da sökülüp takılma süreçleri mobilyaların stabilizatörüne zarar veriyor ve hareketli parçalar, mobilyalarınızın durdukları yerde biraz “sallanmasına” neden oluyor. İşiniz başınızdan aşkınken sürekli koltuğunuzun vidalarını kontrol etmekle uğraşmak istemezsiniz değil mi?

Ucuz ve dayanıklı mı? Hiç sanmıyoruz!
Bir ürünün ucuz olabilmesi için ya arzının çok yüksek olması ya da maliyetinin düşük olması gerekiyor. Ahşabın pahalı, mobilya üretim süreçlerinin de zahmetli olduğu düşünüldüğünde ucuz ofis mobilyalarını “ucuz” yapan şeyin malzeme olduğunu anlamak zor olmuyor. Ucuz malzemenin ise ortaya çıkardığı pek çok sorun var. Ucuz büro mobilyası kullanmak konforumuzu ve dahası güvenliğimizi riske atmak anlamına geliyor. Ucuz işçilik, iyi sıkıştırılmamış vidalar, zayıf bağlantı noktaları ya da ağırlık testi yapılmamış ayaklar ve taşıyıcılar, istenmeyen kazaların yaşanmasına neden olabiliyor.  

Beklenmeyen masraflar
İkinci olarak bu ucuz ofis mobilyaları, görece pahalı olanlara oranla daha çok bakım ve tamir masrafı çıkarıyor. Diğer taraftan ucuz suni deri kullanımı, gevşek minderler ve kalitesiz plastik, ofisinizin bakımsız ve iyi yönetilmeyen bir yer gibi görünmesine sebep oluyor.

“Spot”lara dikkat!
Spot ofis mobilyası
ise bambaşka bir sorun. Bütçe açısından ciddi tasarruf sağlıyor gibi görünse de üretici garantisi çoktan bitmiş, görebildiklerinizin yanı sıra göremediğiniz pek çok kusuru olan bir spot ofis mobilyası, uzun dönemde daha büyük masraflar çıkarabiliyor.

Biri “zahmet'siz” mi dedi?
Her şey  bir yana ucuz ofis mobilyalarının nakliyesi ve kurulumu da çoğunlukla size kalıyor. Bütün bu problemler bir araya geldiğinde ucuz ofis mobilyası almanın hem siz hem de iş yerinizin geleceği için doğru tercih olmadığı da ortaya çıkmış oluyor.