Tüm çalışanların motivasyonunu artıracak ofis dekorasyonu nasıl yapılır?

10 Nisan 2020

Tüm çalışanların motivasyonunu artıracak ofis dekorasyonu nasıl yapılır?

Motivasyon, verimlilik, mutluluk. Ofis dekorasyonunda ergonomi ya da yerden kazanma gibi kavramlar yerini son yıllarda çalışanların motivasyonu, verimliliği ve hatta mutluluğunu artırmaya odaklanan yöntemlere bıraktı. Artık yerden kazanmak için birbirinin adeta üzerine çıkacak şekilde yerleştirilen masalar tarih oldu. Bu sıkışık, tozlu, mahremiyetin olmadığı ve çoğunlukla yapay ışıkla aydınlatılan ofislerin yerini artık ortak kullanım alanları, oyun alanları hatta kısa kestirmeler için uyku alanları, bolca doğal ışık, canlı yeşil bitkiler ve açık-kapalı çalışma alanlarının kombinasyonunu sunan esnek ve sürdürülebilir ofis dekorasyonu örnekleri alıyor.

Artık ofis dekorasyonu örnekleri arasında çalışanların farklı ihtiyaçlarına cevap veren mobilyaların kullanıldığı ve böylelikle düşünmeyi, hissetmeyi ve hareket etmeyi mümkün kılan ortamlar oluşturmanın hedeflendiğini görüyoruz.

Biraz mahremiyet herkese iyi gelir
Son yıllarda yapılan araştırmalar açık ofislerin verimliliği düşürmenin yanı sıra çalışanların ruh sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini ortaya koydu. İşte tam da bu yüzden "cubicle" denen yarı kapalı küpler geri dönüyor. Ancak bir farkla. Artık bu küpler eski versiyonlarındaki gibi sizi çalışma arkadaşlarınızdan izole eden depresif bir yapıya sahip değil. İletişime açık bir ofis dizaynı için daha insancıl bir biçimde tasarlanmışlar. Birer çalışma kozası olarak dizayn edilen bu bölümler, ofislerde konsantrasyon gerektiren projeler için çalışanların bir süreliğine dikkat dağıtıcı ögelerden uzaklaşmasını sağlıyor.

Dinlenme alanlarını atlamayın
Ofis dizayn
trendlerinde yükselişe geçen diğer bir konsept ise çalışanların mola verdiklerinde birlikte vakit geçirebilecekleri, yemek yiyebilecekleri ya da oturup konuşabilecekleri rahatlama, diğer bir deyişle lounge alanları oluşturmak. Bu alanlar çalışanların mola verdiklerinde sohbet etmeleri, bir şeyler atıştırmaları ve zihinlerini bir süreliğine işten uzaklaştırıp tazelenmeleri için ofis dekorasyonunun ayrılmaz parçası haline geldi.

Işık ama doğal ışık!
Ofis dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler
arasında doğal ışığı mümkün olduğunca çok kullanmak da yer alıyor. Günümüzün büyük bölümünü kapalı alanlarda yapay ışıkla geçirdiğimizde melatonin dengemiz bozuluyor. Buna telefon ve bilgisayarlarımızın yaydığı mavi ışık da eklenince vücudumuz geceyi gündüzü birbirinden ayırt etmekte zorlanıyor. Bu da uyku düzenimizin bozulmasına ve iş yerinde verimimizin düşmesine neden oluyor. İşte bu nedenle iş yerindeki verim ve motivasyonu artırmak için ofis dekorasyonunda olabildiğince doğal ışık kullanılması büyük önem taşıyor.

Kişiselleştirmeye izin verin
Ayrıca ofislerde verimliliği artırmanın diğer bir yolu da birbirinin aynısı, herkes için tek bir çözüm sunan mobilyalardan uzak durmak. Artık ofis dekorasyonu örnekleri arasında çalışanların farklı ihtiyaçlarına cevap veren mobilyaların kullanıldığını ve böylelikle düşünmeyi, hissetmeyi ve hareket etmeyi mümkün kılan ortamlar oluşturmanın hedeflendiğini görüyoruz. Eğer siz de herkesin gelmek için can attığı bir ofis ortamı yaratmak istiyorsanız çalışmayı destekleyici aktivitelere olanak veren bu ofis dizaynı tüyolarını göz önünde bulundurun deriz.