Ofis mobilyası seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

22 Mart 2020

Ofis mobilyası seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Kim günde sekiz saatini sallanan bir masa ve kolçakları oynayan bir sandalyede geçirmek ya da en son 1982 yılında kullanılmış gibi görünen bir toplantı odasında misafir ağırlamak ister? (İpucu verelim. Cevabı, hiç kimse.) İşte bu yüzden ofis mobilyası seçerken biraz zaman ayırmak; estetik olduğu kadar sağlam, dayanıklı, modern, ihtiyaçlarınıza cevap veren ve marka imajınızı yansıtan mobilyalar bulmak önemli. Ofis mobilyası fiyatları da düşünüldüğünde bu konuyu tıpkı yatırım kararı gibi ciddi bir şekilde almak gerektiği bir gerçek.

Öncelikli olarak neye ihtiyaç duyduğunuza karar verdikten sonra bir satın alma planı yapın.

Temel soru: Siz kimsiniz?
Bugün artık ofis mobilyası modelleri oldukça çeşitli. Mağazalarda her zevke ve bütçeye uygun bir şeyler bulmak mümkün. Ancak bu her mobilyanın sizin firmanıza uygun olduğu anlamına gelmiyor. İşte bu yüzden şu an ofis mobilyası aramakta olduğunuz web tarayıcınızı kapatın ve siparişinizi vermeden önce biraz düşünün. Siz kimsiniz; markanız nasıl bir marka? Müşterileriniz nasıl kişiler? Markanızı nerede konumlandırıyorsunuz? Bu soruların cevabını verdiyseniz tarayıcınızı yeniden açıp araştırmanıza devam edebilirsiniz.

Konforunuzdan ödün vermeyin
Herkes bilir; moda bizi rahat ettirmekle ilgilenmez. O yüzden en "hip" ofis mobilyası mağazasının son moda sarı vinil koltuğuna bir servet ödemeden önce gidip o koltuğa oturmanızı öneriyoruz. Olmadı, rahat edemediniz değil mi? Misafirleriniz de muhtemelen böyle düşünecek. İşte bu yüzden konforunuz ve kullanım alışkanlıklarınız tasarımdan önce gelmeli. Tabii o koltuğu süs olarak kullanmayacaksanız.

Üçüncü boyutta düşünün
Biliyoruz, web sitesinde harika görünüyorlar. Örnek dekorasyonlar sizi şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Şu köşeye masayı, şu tarafa koltukları koyarım diye hayal etmeye başladınız bile. İşte bu noktada yapmanız gereken elinize bir metre alıp ofisinizin her köşesini ölçmek. Katalogda muhteşem duran o evrak dolabı ofisinize yerleştirdiğinizde mekanı boğan devasa bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Ya da satın aldığınız ofis mobilyaları, çalışma alanınızda, mağazaların dev showroom'larında ya da kataloglarda olduğundan daha küçük görünebilir. Bu yüzden matematiğe güvenin ve hiçbir şeyi ölçmeden almayın.

Çalışma temponuz önemli
Vintage parçalar çok güzel görünebilir. Özellikle cilalı ahşap bir masa ya da eski bir İran halısı ofisinizde göz alıcı bir odak noktası oluşturabilir. Eğer marka imajınızla ve özellikle de ofisinizi kullanma biçiminizle uyuşuyorsa düşünmeden alın. Zamanın imbiğinden geçmiş bu tarz parçalar sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Ancak gençlerin ve dolayısıyla hareketin yoğun olduğu, eşyaların yerinin gün içerisinde değiştiği, tekerlekli ofis sandalyelerinin oradan oraya tüm gün hareket ettiği bir ofisteyseniz tercihinizi modern ofis mobilyalarından yana kullanmanızı öneriyoruz.

Hesabınızı iyi yapın
Haklısınız; günümüzde her şey gibi ofis mobilyası fiyatları da oldukça yüksek. Özellikle de ofis sandalyesi gibi teknolojinin büyük rol oynadığı mobilyalarda rakamlar dudak uçuklatacak seviyede. Ancak kaliteden de ödün vermemek lazım. Bu yüzden öncelikli olarak neye ihtiyaç duyduğunuza karar verdikten sonra bir satın alma planı yapın. Ofis mobilyalarınızın tamamını bir defada sipariş etmeyerek masrafları zamana yayabilirsiniz. Böylece kaliteli ve modern ofis mobilyalarıyla bütçenizi zorlamadan mükemmel bir çalışma alanına sahip olabilirsiniz.