Konforlu bir çalışma masası seçmenin püf noktaları

19 Mart 2020

Konforlu bir çalışma masası seçmenin püf noktaları

Çalışma masası seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair hepimizin bir fikri var. Boyutları, odamızdaki diğer mobilyalara uyup uymayacağı ve elbette fiyatı, çalışma masası seçerken en çok dikkat ettiğimiz faktörler arasında. Elbette çalışma masası fiyatları kullanılan malzemeye, masanın boyutlarına ve diğer teknolojik özelliklere göre değişiklik gösteriyor. Pek çoğumuz bu faktörlere takılıp konforumuzu düşünmeyi bir kenara bırakıyoruz. Hal böyle olunca güzel ancak pek de

Çalışma masanızı ne gibi bir işte kullanacağınız çok önemli. Eğer işiniz bilgisayar kullanımını gerektiriyorsa seçeceğiniz masa farklı, çizim ya da el işi yapacaksanız farklı olacaktır.

konforlu olmayan masalar alıyor, çok geçmeden de bir yenisini aramaya başlıyoruz. Peki güzel ve hesaplı olduğu kadar konforlu da olan bir çalışma masası seçmenin püf noktaları neler?

İhtiyacınızı doğru belirleyin
Bunun için öncelikle ihtiyaçlarınızın ne olduğunu doğru belirlemelisiniz. Çalışma masanızı ne tür bir işte kullanacağınız çok önemli. Eğer işiniz bilgisayar kullanımı gerektiriyorsa seçeceğiniz masa farklı, çizim ya da el işi yapacaksanız farklı olacaktır. Belki de masanızdan birden fazla ihtiyacınızı karşılamasını bekliyorsunuz. Günümüzde hepimizden aynı anda pek çok görevi yerine getirmemiz beklenirken masalarımız neden tek bir işi yapsın değil mi? Eğer ihtiyacınız bu yöndeyse masanızın büyük, geniş ve aynı zamanda dayanıklı bir materyalden yapılmış olması önemli.

Mekansal olanakları göz önünde bulundurun
Diğer taraftan ofisinizin ya da evinizin mekansal kısıtları da masanızın biçimine ve fiyatına etki edecek unsurlardan. Küçük bir odanız varsa belki katlanabilen, duvar ya da pencere önüne sabitlenebilen bir çalışma masası işinizi görebilir. Daha geniş bir yere sahipseniz ya da masanızı odanızın köşesine konumlandırmak istiyorsanız L tipi masalara bir göz atmanızı öneriyoruz.

Uyuma özen gösterin
Ben bütün gün bilgisayar karşısında çalışıyorum hatta bazı günler mesai bitene kadar kımıldamıyorum, diyorsanız mutlaka ergonomik bir ofis masasına ve dahası en az o kadar ergonomik bir çalışma masası sandalyesine ihtiyacınız var. Çalışma masası sandalyesi tüm gün bilgisayar başında çalışan günümüz ofis çalışanları için olmazsa olmazlar arasında. Ofis masası ve sandalyesi birlikte seçildiğinde mobilyaların uyumsuz olma riski de minimuma indirilmiş oluyor. Aslında birkaç küçük hesapla kendinize uygun masa ve sandalyeyi bulmanız hiç de zor değil. Öyleyse bir metreye mi ihtiyacımız var? Elbette hayır. Yeni mobilya teknolojileri sayesinde artık bu hesapları kendimiz yapmamız gerekmiyor. Vücut tipiniz, oturma biçiminiz ve sürenizi göz önünde bulundurarak yüksekliği ve genişliği ayarlanabilen kolçaklı bir sandalye ve yükseklik ayarı yapılabilen bir ofis masası seçmeniz halinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak konforlu bir çalışma alanına sahip olabilirsiniz. Ancak seçiminiz hangi modelden yana olursa olsun siz yine de her yarım saatte bir masanızdan kalkmayı ihmal etmeyin.