Herkesin huzurla çalışacağı açık ofisler için konfor odaklı dekorasyon fikirleri

15 Mart 2020

Herkesin  huzurla çalışacağı açık ofisler için konfor odaklı dekorasyon fikirleri

İletişimi artıran, ferahlık veren ve ekip çalışmasını güçlendiren açık ofis konseptini kim sevmez ki! Açık ofislerin tüm ekip çalışanlarının aynı ortamda bulunması ve bunun da fikir alışverişini tetiklemesi sebebiyle yaratıcılığı artırdığı, çalışanlar arasında hiyerarşiden kaynaklanabilen huzursuzlukları azalttığı bir gerçek. Peki gürültüyü ve dikkat dağınıklığını ne yapacağız diyorsanız bunun da çözümü var. Kendinizi çalışma arkadaşlarınızdan izole etmeden de verimliliğinizi ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyse doğru ve iyi düşünülmüş açık ofis planları. Çalışanların mahremiyet hissini onları cam bir küp içine hapsetmeden artıracak, çalışma ortamlarını kişiselleştirmelerine olanak tanıyacak havadar ve ferah bir açık ofis sizi de koridor etrafına dizilmiş kapalı odalardan daha mutlu edebilir. Nasıl mı? İşte size açık ofis tasarımlarına dair birkaç fikir!

Çalışma dediğimiz eylemin yalnızca bir masanın başında sekiz saat oturmak olmadığını gösteren bu mekanların bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerek.

Sıkıcı ve tekdüze ofis planlarına son
Açık ofis planları
uzun yıllar boyunca çoğunlukla yan yana dizilmiş masaları ve bir ya da iki toplantı odasını içeriyordu. Açık ofis masaları da genellikle standart dikdörtgenlerden ya da dört masanın bir araya gelmesinden ibaret çiçek biçimli kümelerden oluşuyor, bu nedenle çalışanların özel alanları yok denecek kadar az oluyordu. Bugün artık bu tarz açık ofisler yerini, çalışanlar için daha konforlu ve huzurlu bir ambiyans yaratan açık ofis tasarımlarına bırakıyor. Bunlar arasında en popüler olanı, zamanında Pixar’ın da denemiş olduğu yarı kapalı ofisler ve onları bağlayan büyük ve geniş ortak alanlar. Böylelikle isteyenler kendi kişiselleştirilmiş alanında, isteyenler ortak alanlarda çalışabiliyor.

Çeşitlilik önemli
İkinci bir alternatif ise kişisel alan sınırının değişken ve hareketli olduğu, çalışanların mobilyaların yerini değiştirerek çeşitli çalışma alanları yaratabileceği yeni portatif çözümler. Bunların yanı sıra son yıllarda ortak çalışma alanı olarak sunulan ve "coworking space" adı verilen mekanların yaptığı gibi birden fazla çalışma biçimine olanak veren ortamlar da açık ofise iyi bir alternatif. Yeni nesil açık ofis tasarımlarında; çalışanların gerektiğinde dikkat dağıtıcı ögelerden kaçabileceği kozalar, uzun ve geniş masalardan oluşan ortak ve birlikte çalışma alanları, telefonla konuşma köşeleri, lounge'lar, kişiye özel masalar ve camlı/camsız toplantı alanları bulunuyor. Çalışma dediğimiz eylemin yalnızca bir masanın başında sekiz saat oturmak olmadığını gösteren bu mekanların bu

kadar popüler olmasına şaşırmamak gerek. Siz de kendi işyerinizde bu yeni nesil açık ofis tasarımlarından birine yer vererek çalışanlarınızın verimini artırabilir ve keyifli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey yaratıcılık.