Doğru ofis sandalyesi nasıl seçilir?

11 Mart 2020

Doğru ofis sandalyesi nasıl seçilir?

İtiraf edelim; her ne kadar uzmanlar aksini yapmamızı tavsiye ediyor olsa da hepimiz günümüzün büyük kısmını oturarak, daha doğrusu ofis sandalyesinde oturarak geçiriyoruz. Hal böyle olunca nasıl bir sandalyede oturduğumuz daha büyük bir önem kazanıyor. Ofis sandalyesi, ofis mobilyaları arasında bilimsel tartışmalara en çok konu olan mobilya türü. Ofis sandalyesi tekerlekli mi olmalı yoksa sabit mi? Oturma bölümü ve yüksekliği, hatta sırtı ve kolçakları ayarlanabilir olmalı mı? Peki ya boyunluk? Bel desteğine ihtiyacımız var mı? Tüm bunlar ve daha fazlası, ofis koltuğu seçmek için mağazaya giden herkesi karar verme girdabında, bilim adamlarının dediği gibi bir "analiz felci"ne uğratabilir. Sizi bu geçici felçten kurtarabilmek için söz konusu kriterlerin en önemlilerinden biraz bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle ofis sandalyesi almanın uzun süreli bir yatırım olduğunu ve sağlığınızdan ödün vermemek için vücudunuza ve çalışma alışkanlıklarınıza en uygun sandalyeyi seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Boyunuzun ölçüsünü almaya hazır mısınız?
Her şeyden önce boyunuz ve nasıl ayakkabılar giydiğiniz çok önemli. Her gün işe topuklu ayakkabı ile gidiyorsanız ofis sandalyenizin yüksekliğinin de değişmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Topuklu ayakkabı giymeyen 170 santim boyundaki bir kişinin sandalye yüksekliği ortalama 69 santimetre olmalı. Size çalışma masası sandalyesi seçiminin epey bilimsel olduğunu söylemiştik.

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Söz konusu çalışma masası sandalyesi ise elbette çalışma masanız ve gündelik alışkanlıklarınız da önemli. Bunun için kendinize sormanız gereken birkaç soru var. Bilgisayarı nasıl kullanıyorsunuz? Masaüstü bilgisayar mı yoksa laptop kullanıcısı

mısınız? Kollarınızı masaya mı sandalyeye mi dayıyorsunuz? Gün içinde sık sık masanızdan kalkmadan hareket etmeniz mi gerekiyor (doğru bildiniz, tekerlekler) ya da rahat bir minder yerine sizi uyanık tutması için sert bir zemine mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Yani diyoruz ki yeni bir ofis sandalyesi almaya gitmeden önce boyunuzu ölçmek ve kısa bir araştırma yapmak, doğru sandalyeyi seçmek konusunda size epey yardımcı olacak.

Uzun vadeli düşünün

Ergonominin yanı sıra tasarımı ve elbette fiyatları da seçiminizi etkileyecek unsurlar arasında. Öncelikle ofis sandalyesi almanın uzun süreli bir yatırım olduğunu ve sağlığınızdan ödün vermemek için

vücudunuza ve çalışma alışkanlıklarınıza en uygun sandalyeyi seçmeniz gerektiğini unutmayın. Ofis sandalyesi fiyatları çok geniş bir aralığa sahip olduğundan, bütçenizi çok da zorlamadan bilgisayar karşısında geçirdiğiniz uzun saatleri konforlu hale getirebilecek bir sandalye bulacağınızdan eminiz. Tasarım konusunda ise içiniz rahat olsun; uzay istasyonu görünümünde olanlardan 60’ların modern tasarımlarına uzanan pek çok seçeneğe sahibiz. Fakat dediğimiz gibi; ne olursa olsun öncelik konfor! Çünkü sadece güzel diyerek aldığınız bir sandalye sizi tasarımsal bir tatmine ulaştırabilir belki ama omurganızın aynı fikirde olacağından pek emin değiliz.