Bilgisayar masası almadan önce bilmeniz gereken 5 gerçek

8 Mart 2020

Bilgisayar masası almadan önce bilmeniz gereken 5 gerçek

Bilgisayarlar. Telefonlarımızla birlikte adeta bedenimizin uzantısı haline gelen bu elektronik cihazlar mesai saatlerimizin de ayrılmaz bir parçası. Artık hayatımız gibi masalarımızın başköşesinde de onlar var. Onlar aracılığıyla yazı yazıyor, iletişiyor, hesap yapıyor ve hatta okuyoruz. Bu nedenle bilgisayar masası deyip geçmememiz, bilgisayarımızı koyduğumuz ve günde ortalama sekiz ila on saat vakit geçirdiğimiz bu mobilya konusunda daha detaylı düşünmemiz gerekiyor.

Bilgisayar masası modelleri geçtiğimiz yıllarda inanılmaz bir değişim gösterdi. Hatta “standing desk” denen ve ayakta çalışmamıza olanak veren masalar 2010’lu yıllarda o kadar yükselişe geçti ki masasından ve işinden uzaklaşmadan egzersiz yapmak isteyen kişiler için piyasaya, ayaklarının yerine koşu bandı entegre edilebilen masalar bile

Ancak unutmayın ki tıpkı sandalyeleriniz gibi masalarınız da kolay kolay eskimeyecek mobilyalar arasında. Bu yüzden ucuza kaçmayın

çıktı. Fütüristik bir korku filmi sahnesine benzeyen bu akım yerini tekrar oturularak çalışılabilen masalara bıraktıktan sonra trendler de normale döndü. Ancak her ne kadar artık masanıza bir bisiklet ya da kürek makinesi bağlamanız gerekmiyorsa da bilgisayar masası almadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

1. Boyunuza uygun olmalı
İlk dikkat etmeniz gereken nokta bilgisayar masasının yüksekliğinin ayarlanabilir olup olmadığı. Hepimiz farklı boylardayız ancak piyasadaki bilgisayar masası modelleri bize bu konuda pek de seçenek sunmuyor. Bu yüzden önerimiz önce internette kolayca bulabileceğiniz bir hesaplayıcıya boyunuzu yazıp optimum masa yüksekliğinizi bulmanız ve sonrasında da yüksekliği ayarlanabilen bir bilgisayar masası bulmak için araştırmalara başlamanız.

2. İhtiyaçlarınızı karşılamalı
Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise nasıl bir bilgisayarda çalıştığınız. Tek ekran mı kullanıyorsunuz yoksa birden fazla ekranla çalışmanızı gerektiren bir işiniz mi var? Fare kullanıyor musunuz? Peki ekstra bir klavye? Tüm bunlar ofis masasının genişliğini önemli ölçüde etkileyecek unsurlar.

3. Farklı mekanlarda kullanılabilmeli
Üçüncüsü masanızın şekli. Belki ofisinizi çok seviyor ve uzun yıllar taşınmayı düşünmüyorsunuz ancak hayatın ne getireceği belli olmaz. Bu yüzden modüler, farklı şekillerde kullanılabilen ve parçaları eklenip çıkarılabilen masaları da seçenekleriniz arasına eklemenizi öneririz. Her odaya uyabilecek o "muhteşem" ofis masasının peşindeyseniz dikdörtgenden şaşmayın!

4. Doğal ve sağlıklı malzemeden olmalı
Dördüncü konu ise malzeme. Doğal malzemeler sıcak yüzeyler yaratır ve hem görme hem de dokunma duyumuza hitap eder. Ayrıca ahşap masanızın eğer ona iyi bakarsanız uzun yıllar sizinle kalacağından emin olabilirisiniz. Sunta ve kaplama bilgisayar masası modelleri zaman içinde kaplamalarının kalkması ya da çizilmesi sebebiyle estetiğini yitirebilir veya yapıştırmada zararlı kimyasallar kullanılmışsa sağlığımızı tehdit edebilir.

5. Fiyat-performans beklentisini karşılamalı
Beşinci ve pek çoğumuz için epey belirleyici olan bir diğer nokta ise elbette fiyatlar. Bilgisayar masası fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında az önce sıraladığımız dört maddenin önemi büyük. Ancak unutmayın ki tıpkı sandalyeleriniz gibi masalarınız da kolay kolay eskimeyecek mobilyalar arasında. Bu yüzden ucuza kaçmayın. Ahşap bir masanın modası asla geçmez.